Balkanlar Gezi Rehberi 18/05/2019
Makedonya’dan Arnavutluk’a doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Başkentlerine yapacağımız bu yolculukta sen de Balkanlar’ın eşsiz güzelliklerine tanıklık etmek istersen başlayalım.

1)Üsküp

Makedonya’nın başkenti Üsküp. Balkanlar’ı keşfetmeye nam-ı diğer heykeller şehrinden başlayalım. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en önemli temsilcilerinden Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu bu topraklarda tarihe tanıklık edebilirsin. Üsküp’te gezilecek yerler arasında Mustafa Paşa Cami, Kapan Hanı, Sulu Han, Taş Köprü, Vardar Nehri ve daha birçok tarihi değer bulunmaktadır. Makedonya Meydanı, Üsküp’ün ana meydanı olmakla birlikte Büyük İskender’in başarılarına ithafen yapılan heykelleriyle dikkat çekmektedir. Ayrıca Matka Kanyonu’nun nefes kesen manzarasında fotoğraflar çekip, dinlenebilirsin. “Üsküp’te ne yenir” sorusunun cevabını Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Makedonların damak tadına düşkün olduklarından kuzu kebabını ve balıklarını överek vermiştir. Balkan toprakları hamur işleriyle oldukça meşhurken Üsküp’te pırasalı soğanlı böreği, Cevapi veya Cevabdzinica adlı verilen baharatsız ekmeksiz köftesini ve krem karamele benzeyen Kaymaçina tatlısını yemeden dönmeyin.

2)Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad. Son yılların en popüler tatil şehri. Türkiye’den vizesiz, diğer Avrupa ülkeleri arasında daha uygun, gece hayatında oldukça hareketli olması tercih edilmesinin başlıca sebepleri. Belgrad, Tuna Nehri ile Sava Nehri arasında Avrupa’yı Balkanlar’a bağlayan bir şehir konumundadır. Belgrad’da  gezilecek yerlerin başında Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Saat Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydanı gelmektedir. “Belgrad’da ne yenir” sorusunun cevabı geliyor.  Damak tadları bizlere yakın olan Belgrad’da Cevapcici, Pljeskavica (büyük köfte), Karajorjeva (şinitzel) yemelisin. Birası ile ünlü olan şehirde çok fazla alternatifin olduğunu unutmamalısın. Sırp gecesine katılmadan Belgrad’dan dönmemelisin.

3)Saraybosna

Bosna – Hersek’in başkenti Saraybosna. Acılarla dolu bir tarihe sahip olan Bosna Hersek, yolculuğun sırasında çok fazla gizemi seninle paylaşacak. Saraybosna’da bulunduğun sürede Türkiye’den geldiğini söylersen çok daha samimi bir şekilde  karşılanacaksın. Dost ülkelere yapılan seyahatlerin bu tarz avantajları da bulunmakta. Saraybosna’da gezilecek yerlerin başında Başçarşı, Kurşunlu Medresesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kilisesi ve Hüsrev Bey Cami gelmektedir. 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya – Macaristan prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı Latin Köprüsü’nü ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Enfes lezzetiyle Boşnak böreği, (Bureg) “Saraybosna’da ne yenir”sorusunun cevabını oluşturuyor. Kafa adı verilen Boşnak kahvesi kıtlama şekeri, suyu ve lokumu ile beraber sunuluyor. Bizden farklı olarak da köpüksüz hazırlanıyor. Denemeni tavsiye ederiz.       </div>
      </div>
      <!--//desc-->
     </div>
     <!--//item-->
    </div>
   </div>
  </div>
  <div class=

Hızlı Arama
Image Alternative text

Mobil uygulamayı edinin!

Uygulamanızın tüm rezervasyon ihtiyaçlarınız var: Güvenli ödeme kanalları, 4 adımlı kolay rezervasyon süreci ve zarif kullanıcı tasarımları. Daha ne isteyebilirsin?