Saraybosna Turu

place Aseki Harita üzerinde göster

Share
Tweet
Pin
Email
Share
Share
Share

Genel Bakış

(16 Kasım - 18 Kasım 2021 örnek tur programı)

1. Gün İstanbul - Saraybosna

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde  saat 07:00'da bulunma sonrası uçağa biniş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Pegasus Havayollarının PC291 sefer sayılı uçuşu ile saat 09:30'da Saraybosna'ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik uçuş sonrası yerel saatle 10:30'da Saraybosna’ya varıyoruz. Pasaport işlemlerimizin ardından bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile şehir turumuza başlıyoruz. Aracımızla şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önüne gelip turumuza yürüyerek devam ediyoruz. Merkez kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1. Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı görüyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam ediyor. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler arasındadır. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2. Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan Vrelo Bosne-Savaş Tüneli turumuza katılabilirler. Turumuza katılacak olan misafirlerimizle ilk olarak Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Buradaki turumuzun devamında yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, öncelikle tünelleri ve geçmişini anlatan bir video izliyor olacağız. Turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan Boşnak Gecesi turuna katılabilirler. Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklor eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
Vrelo Bosna - Savaş Tüneli Turu : 35 Euro ( Kişi Başı)
Boşnak Gecesi Turu  : 45 Euro (Kişi Başı)

2. Gün Saraybosna

Uyandırma ve kahvaltının ardından tam gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan öğle yemekli Poçitel-Mostar turuna katılabilirler. Turumuzda, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki Poçitel'i ziyaret ediyoruz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada verilecek kısa bir molanın ardından Mostar'a doğru hareket ediyoruz. Varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü görülecek en önemli eserdir. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, UNESCO ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan ve köprüye ait orijinal taşlar da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda aldıktan sonra Saraybosna’ya otelimize dönüyoruz. Akşam dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan Boşnak Gecesi turuna katılabilirler. Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklor eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
Poçitel - Mostar Turu (Öğle Yemekli) : 60 € (Öğle Yemekli) 
Boşnak Gecesi: 45 € (Kişi Başı)

3. Gün Saraybosna - İstanbul

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından transfer saatine kadar serbest zaman. Yerel saatle 13:40'ta Saraybosna Havalimanı'na transfer. Uçağa biniş işlemlerinin ardından saat 17:40'ta Pegasus havayollarının PC294 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul'a dönüş. 
Dönüş uçuşu Pazar günü olan programlarda kahvaltı sonrası havalimanı transferinin ardından Pegasus Havayollarının PC292 sefer sayılı uçuşu ile yerel saatle 11:10'da gerçekleşecektir.

Fiyata Dahil Hizmetler

 Ekonomi Sınıfı Uçuşlar
 Belirtilen Otellerde Konaklama (2 Gece Oda Kahvaltı Konaklama)
 Alan - Otel / Otel - Alan Transferleri
 Panaromik Şehir Turları
 Rehberlik Hizmetleri (Varışta karşılamalı)
 Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 Yurtdışı Çıkış Harcı
 Kişisel Harcamalar
 Ekstra Turlar
 Seyahat Sağlık Sigortası 
(Opsiyonel) 15,00 EUR (0-70 Yaş)
30,00 EUR (70-100 Yaş)
 Bahşişler 
 Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri


Harita üzerinde göster

Gizlilik Politikası

Gizlilik Politikası

Günler : 3 | Gece : 2 | Saat : 0


Kapanımlar


Hariç Tutulanlar


Lütfen Dikkat Edin : Eklenen inceleme silinemez veya güncellenemez

İstek listesine ekle
TripAdvisor

Ratings and Reviews Powered by TripAdvisor